شرکت فیلیپس در سال1891توسط جرارد فیلیپس به منظور تولید لامپهای الکتریکی در کشور هلند تأسیس شد


لامپ فیلیپس

شرکت فیلیپس در سال1891توسط جرارد فیلیپس به منظور تولید لامپهای الکتریکی در کشور هلند تأسیس شد.با گذشت زمان به منظور گسترش حیطه ی فعالیت خط تولید سایر تجهیزات و وسایل برقی را به کارخانجات خود افزود. این شرکت در سال1925 با تولید لامپ خلاء اولین شاهکار خود را روانه ی بازار کرد و دو سال بعد با تولید رادیو نام خود را بیش از پیش بر سر زبان ها انداخت.چهار سال بعد در سال 1931فیلیپس وارد عرصه ی تلویزیون سازی شد.در دهه ی1930 این شرکت توانست یک میلیون محصول خود را به فروش برساند.در سال ۱۹۳۹ زمانی که شمار کارکنان فیلیپس، به ۴۵ هزار نفر رسیده بود، اولین دستگاه ریش‌تراش با برند فیلیپس به بازار عرضه شد.


در سال ۱۹۴۹ شرکت، فروش ست‌های تلویزیون را آغاز نمود و در ۱۹۵۰ شرکت فیلیپس رکوردز، را راه‌اندازی کرد.در سال 1963این شرکت نوار کاست صوتی را به بازار عرضه کرد که یکی از موفق ترین محصولات شرکت تا آن زمان بود.مدتی بعد دستگاه رادیوضبط با برند فیلیپس روانه ی بازار جهان شد.به دنبال آن دستگاه ضبط صوت را به عنوان پیغام گیر با دستگاه تلفن ادغام کرد. در گام بعدی نوار کاست‌هایی با نام تجاری مینی-کاست در مقیاسی کوچکتر تولید شد، که گمان می‌رفت بعنوان پیغام‌گیر تلفن‌های اداری، فروش خوبی داشته باشد، ولی در عمل این محصول به جهت تولید میکروکاست‌های شرکت الیمپوس، عملأ به موفقیت تجاری نرسید.


philips-designline

در سال1972 ویدیو خانگی را روانه ی بازار کرد ولی در مقایسه با دستگاههای شرکت سونی در سطح بین الملل فروش خوبی نداشت. در ۱۹۷۸ وسایل صوتی فیلیپس، با دیسک لیزری به بازار عرضه شد.در سال ۱۹۸۲ لوح فشرده، با همکاری شرکت سونی تولید و به بازار وارد شد. سپس این محصول به‌ترتیب در سال‌های ۱۹۹۷ و ۲۰۰۶ به دی‌وی‌دی و دیسک بلوری تجهیز گردید.

در سال مالی ۲۰۱۱ شرکت فیلیپس درآمدی معادل ۲۴٫۷۸ میلیارد یورو را کسب نمود و در فهرست فورچون جهانی ۵۰۰ رتبه ۱۶۱ از بزرگترین شرکت‌های جهان را، به خود اختصاص داده است. در حوزه صنایع و تجهیزات الکترونیکی، پس از شرکت‌های زیمنس، سامسونگ، هیتاچی، پاناسونیک، سونی، ال‌جی گروپ، توشیبا، ریکو و هواوی مقام دهم را در جهان داراست، گرچه در حوزه تجهیزات روشنایی، شرکت شماره یک جهان محسوب می‌شود.

فروش چهار حوزه اصلی فعالیت شرکت یعنی سیستم‌های پزشکی، لوازم خانگی، تجهیزات الکترونیک و روشنایی به ترتیب ۲۵٪، ۱۰٪، ۳۹٪ و ۲۰٪ درصد از کل فروش شرکت را شامل می‌شود .


پل Meydan