نکاتی در مورد انواع کولرهای گازی

اگر شما برای این روزهایتان به فکرخنک کردن محیط زندگی خود هستید و هنوز اقدامی نکرده اید ، می توانید این مقاله را بخوانید و بعد انتخاب کنید. عده ای به اشتباه بر این باورند که کولرگازی بسیار گران تر از نوع آبی آن است اما واقعیت چیز دیگریست. اگر شما یک کولر مثلا شش هزار آبی بخرید، تقریباً همان پولی را پرداخته اید که دیگران برای خرید یک کولرگازی پنجره ای پرداخته اند، پس بدون پیش داوری و پیش زمینه ی ذهنی به بازار بروید. برای خرید یک کولر گازی مناسب، باید به نکات مختلفی توجه کرد. برخی از آنها را می توانید در ادامه بخوانید و برخی دیگر را هنگاه خری فروشنده خواهد گفت…


تصفیه کامل هوا،  توانایی از بین بردن ویروس‌ و باکتری‌های مخرب و مضر، مصرف انرژی در رتبه ‌A و در نتیجه 60 درصد صرفه جویی در مصرف انرژی  تنها قسمتی از خدماتی است که می‌توانید از یک کولرگازی هوشمند انتظار داشته باشید.

درجه سرمادهی کولرگازی از دمای حدود 18 درجه سانتی گراد تا 30 می باشدانتخاب دما روی 18درجه سانتی گراد به معنای روشن بودن پیوسته و مداوم دستگاه و هزینه فراوان  برق خواهد بود سعی کنید در فصل های گرم اتاق را تبدیل به یخچال نکنید . دما را تا حد مطلوب حدود 25 تا 27درجه قرار دهید .با توجه به بازده بالای کولر گازی درصورتی که کولرگازی درست انتخاب شده باشد و دمای استفاده در حد مطلوب تعیین شده باشد معمولا اختلاف هزینه برق زیاد نخواهد


مدلهای سرد فقط در هوای گرم کارایی دارد اما از قابلیت بخاری کولر گازی نیز می توان در هوای سرد استفاده کرد البته اگر امکان استفاده از رادیاتو و یا بخاری گازی وجود داشته باشد اصلا استفاده از بخاری دستگاه کولرگازی با توجه به مصرف برق آن توصیه نمی شود اما استفاده آن بصورت کمکی در هوای خیلی سرد در حالتی که دیگر دستگاههای گرمازا توان گرم کردن محیط را ندارد می تواند بسیار مفید باشدچگونگی سرما سازی:

در کولر گازی، همانند یخچال، از فرایند تبدیل گاز به مایع به وسیله افزایش فشار و در نتیجه تولید سرما که در اثر تبدیل مایع به گاز ایجاد می‌شود استفاده می‌شود.

این دستگاه عمدتاً از یک بخار کننده که وظیفه‌اش جذب گرمای هواست، یک کمپرسور که وظیفه‌اش افزایش دمای بخار ماده سرمازاست، یک کندانسور{چگالنده} و یک دمنده تشکیل شده است. این دستگاه  مصرف بسیار بالای انرژی را دارد


انواع کولرهای گازی:

کولرهای گازی معمولاً در سه طرح ساخته می‌شوند:


  • کولرهای یک تکه یا پنجره‌ای


  • کولرهای دو تکه (اسپلیت)


  • کولر های پرتابل (قابل حمل)مدل پنجره ای آن همانطور که از نامش پیداست پشت پنجره در فضایی که قبلا در نظر گرفته شده نصب می گردد.اشکال این کولر ها وجود فضای مورد نیاز بصورت پنجره ای می باشد و اگر این فضا وجود نداشته باشد نصب آن با مشکلات بسیاری همراه است. در ضمن مدلهای پنجره ای دارای توان محدود و تنوع کمتری هستند.مشکل دیگر مدلهای پنجره ای سر و صدای زیاد در مقایسه با مدلهای اسپلیت می باشد. اگر چه مدلهای پنجره ای نسبتا ارزان تر هستند اما ظاهر آنها نیز قابل مقایسه با مدلهای اسپلیت نیست.مدلهای اسپلیت از دو بخش پنل داخلی و واحد (یونیت) بیرونی تشکیل شده. یونیت بیرونی شامل کمپرسور و بخش کنترلی بوده و واحد داخلی شامل صفحات رادیاتوری ، سیستم کنترلی و فن مربوط به آن می باشند. مدلهای کولر گازی اسپلیت معمولا در مدلها و طرحها با ظرفیت های متنوع تری ساخته می شوند . بعضی از مدلهای کولر گازی اسپلیت دارای دو عدد کمپرسور و با قابلیت اتصال به چند پنل هستند. مدلهای اسپیلیت دارای صدای کارکرد کمتری بوده اما با توجه به قرار گیری واحد بیرونی در بیرون از ساختمان ممکن است محدودیت هایی خاصی در نصب نیز داشته باشند.تعیین یک مقدار خاص سرمادهی برای یک مکان شاید خیلی دقیق نباشد چرا که وضعیت مکان موجود ، تعداد دستگاههای گرمازایی که درمکان وجود دارد ، زمان قرارگیری جلوی آفتاب ، ارتفاع دیوار تا سقف و بسیاری از موارد دیگر در آن دخیل است اما بر اساس فضای متوسط در شرایط آب و هوایی نه خیلی گرم معیارهایی را ارایه می کنیم اما درصورتی که موقعیت شما درمناطق گرم ، شرجی و یا میزان آفتاب گیری زیاد و پنجره های بزرگ است و یا اینکه کولر را برای آشپزخانه انتخاب می کنید بایستی کولر باتوان بالاتر را انتخاب کنیدکولر گازی های پرتابل نوع دیگری کولرگازی است که عملکردی مشابه کولرهای پنجره ای دارد با این تفاوت که کولر به طور کامل در داخل اتاق قرار می گیرد . یک لوله خروجی هوای گرم نیز از پشت دستگاه به بیرون وصل خواهد شد ( تقریبا مانند بخاری گازی) . محدودیت این نوع کولر ها در میزان سرمادهی است زیرا . معمولا این کولر ها با توجه به قرارگیری کمپرسور در داخل دستگاه توان زیادی ندارد وفقط قابل استفاده درمکانهای کوچک می باشد.مقایسه کولر گازی و آبی :

کولرهای گازی بر عکس کولر های آبی رطوبت محیط را افزایش نمی‌دهد پس در مناطق مرطوب میتوان بیشتر از آن استفاده کرد. از این رو برای محیط‌ های مرطوب و شرجی  بسیار مناسب است.

کولر گازی نام مصطلح فارسی است که به کلیه دستگاه‌های شامل چرخه سرمایش مبتنی بر تراکم و انبساط گاز اطلاق می‌شود. نام انگلیسی این گونه تجهیزات Air Conditioner است.


سیستم‌های سرمایشی موجود در ایران و مصارف برق آن‌ها :

سیستم‌های سرمایشی که در ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند در نقاط مختلف متفاوت می‌باشند. از جمله این سیستم‌ها که بیشتر در مناطق جنوب و شمال کشور به علت آب و هوای گرم و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند، کولر گازی می‌باشد.

حدود ۷۰ درصد از خانوارهای ایرانی در فصل گرما از کولر های آبی و یا گازی برای خنک کردن محیط زندگی خود استفاده می‌کنند. توان کولرهای آبی در حدود ۵۰۰ وات و در مورد کولرهای گازی بالغ بر ۲۰۰۰ وات است.

کولرهای آبی در مناطقی که رطوبت هوا زیاد  است، مانند شمال و جنوب کشور زیاد کاربرد ندارند و اساسا کارایی خوبی ندارند، لذا در این مناطق از کولرهای گازی به طور گسترده استفاده می‌شود. لکن در مناطقی که شرایط آب و هوایی برای استفاده از کولر آبی مساعد است، استفاده از کولر گازی اشتباه است.

در مورد کولرهای آبی نیز می توانید با رعایت مواردی مثل سایه بان مناسب برای کولر و استفاده از دور کند به جای روشن و خاموش کردن های پی در پی و استفاده از دور تند می توانید مصرف برق این کولرها را تا حد قابل توجهی کاهش دهید.

در ضمن تفاوت اساسی کولرهای گازی و آبی علاوه بر ساختار نحوی کارکرد آنها نبود ترموستات در سیستم کنترلی کولر آبی می باشد که بتواند زمان روشن بودن کولر را با توجه به دمای محیط کنترل کند که این خود عیب بزرگی محسوب می شود و سبب می شود تا در زمانهای گرم مثل تابستان به علت روشن ماندن کولر در تمامی ساعات شب سبب سرما خوردگی و بیماری افراد استفاده کننده از این نوع کولر شود که البته کولر گازی این مشکل را ندارد و خوشبختانه این مشکل با استفاده از کلید هوشمند کولر آبی قابل حل می باشد.

مصرف بالای برق در کولرهای گازی، اهمیت بهینه سازی و کنترل مصرف انرژی الکتریکی را در این وسایل ایجاب می‌نماید.

مقدار انرژی مصرفی در کولرهای گازی تابع عامل های مختلفی است که از مهم‌ترین عوامل تأثیر گذار بر مصرف انرژی الکتریکی کولرهای گازی می‌توان به محل نصب، سرویس و نگهداری مناسب و تناسب ظرفیت برودتی کولر با مکان مورد استفاده (از لحاظ مساحت، دما و رطوبت) اشاره نمود.

میزان سرمادهی کولر با معیار BTU مشخص می گرد BTU بالاتر به میزان سرمادهی بیشتر در واحد زمان است (نه اینکه دمای باد کولر خنک تر است بلکه میزان سرمایی که وارد محیط می شود بیشتر خواهد بود).


نکاتی در مورد کولرهای گازی:

برند های مطمئن را انتخاب کنید، ولی این را هم بدانید همه چیز یک برند خوب و خرج کردن پول زیاد نیست.

نصب کولر گازی باید توسط تکنسین مجرب صورت گیرد.

نصب مبدل در کولرهای گازی پنجره ای باعث افزایش راندمان آن‌ها می‌شود.

تمیز بودن کندانسورکولر به لحاظ عبور جریان هوا تا مقدار زیادی از جریانالکتریکی مصرفی کولر می‌کاهد.نصب کندانسور کولرهای گازی در سایه باعث جلوگیری از اتلاف میزان زیادی از انرژی مصرفی آن‌ها خواهد شد.

حتی المقدور کولر گازی را در مسیر باد نصب کنید، زیرا این کار باعث انتقال حرارت بهتر در کندانسور شده و در نتیجه افزایش بازده و کاهش مصرف انرژی حاصل خواهد شد.

مکان پشت کولر دارای فضای مناسبی جهت گردش هوا باشد.

درزگیری مناسب اطراف کولر، قرار نداشتن در معرض تابش مستقیم خورشید، سرویس به موقع پاک  نمودن فیلترهای هوا و رادیاتور، تأثیر به سزایی در کاهش مصرف انرژی الکتریکی دارند.

برق مصرفی کولرهای گازی همزمان با استفاده از لامپ‌های کم به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

تمامی کولرهای گازی دارای درجه تنظیم دما  هستند؛ لذا با توجه به اینکه بهترین درجه برودت منزل در فصل تابستان بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است، می‌بایست از سرد کردن بیش از حد محل سکونت خودداری کرد.اتاق‌ خواب را از ۲۵ درجه سانتی‌گراد خنک‌تر نکنید:

استفاده بی مورد و یا همزمان از وسایل خانگی گرمازا مانند اجاق، سماور، لامپ رشته ای … باعث افزایش بار گرمایی محیط می‌شود، که این امر به نوبت خود زمان کار کولر گازی را جهت رسیدن به برودت مطلوب، افزایش داده و در نتیجه باعث مصرف بیش از اندازه برق در کولر گازی خواهد شد. بنابراین کارهایی نظیر پخت و پز، اتوکشی و … را در ساعاتی انجام دهید که گرمای هوا کمتر است..

درفصل گرما معمولاً سه منبع اصلی  گرمای ناخواسته در محیط وجود دارد؛ گرمای هوای خارج که از طریق سقف و دیوار هدایت می‌شود، گرمایی که از لامپ‌ها و لوازم خانگی منتشر میشود و نور خورشید که از راه پنجره ها به داخل می‌تابد. با استفاده از سایبان، پرده کرکره و یا پرده پارچه ای با رنگ روشن، می‌توان نور خورشید را به سمت بیرون منعکس نمود..

عوض کردن کمپرسور کولرهای قدیمی و استفاده از کمپرسور پربازده برای افزایش راندمان کولر مفید می‌باشد.

هنگام روشن بودن کولر گازی از بکار گیری دستگاه رطوبت گیر بپرهیزید، زیرا رطوبت گیر باعث افزایش حجم برودتی و کاربرد بیشتر کولر می‌شود.

به ازای هر درجه کاهش دمای کولر، حدود ۳ تا ۵ درصد از مصرف برق می‌توان کاست.

با توجه به پارامترهای بالا لازم است به چند نکته اشاره کنیم و نتیجه مطلوب را بگیریم:

توجه داشته باشید که بعد از انتخاب برند مورد نظرتان به سایت اینترنتی آن برند رفته و کامل‌ترین اطلاعات را از این طریق کسب کنید.

موتور برخی کولر های گازی برای مناطق جغرافیایی ساخته شده اند. مثلاً برخی از آن‌ها ویژه مناطق گرم و مرطوب هستند که قیمت بالاتری دارند پس هنگام خرید به این نکته نیز توجه کنید.

در هنگام خرید به ضمانت نامه توجه کنید و به تاریخ شروع ان دقت کنید با اینکه محدوده ضمانت‌ها محدود است ولی مراقب باشید ضرر نکنید.